0 грн
Зробити замовленняЗнову змінюються тарифи на газ в Україні
Які зміни стосуватимуться споживачів блакитного палива з 1 серпня 2020 року в Україні?
Розмови про запуск ринку газу для населення продовжуються останні кілька років. Головним каталізатором тут завжди був МВФ. Ініціативи МВФ системно підтримував керівник "Нафтогазу" Андрій Коболєв.
Втім, за часів уряду Гройсмана остаточно лібералізувати газовий ринок не вдалося, це не вийшло й у Кабміну Гончарука.
Багато учасників ринку були переконані, що влада не наважиться скасувати PSO напередодні опалювального сезону 2020-2021 р., т.к. можливі коливання цін можуть бути основою дискредитації президента та його команди перед місцевими виборами.
Але всупереч прогнозам, з 01.08.2020 року в Україні таки запрацював ринок газу для населення, де саме споживач обирає собі продавця серед постачальників енергоресурсу, а не навпаки.
Які зміни відчують сторони, що буде з цінами і яких проблем досі не вирішено?
Чому затягувався старт
Закон про газовий ринок України було ухвалено у 2015 році. З того часу впровадження цього ринку для українців відкладалося аж п'ять разів.
Колишній міністр енергетики Олексій Оржель наприкінці 2019 року заявляв, що з 1 січня 2020 року т. зв. механізм PSO (спеціальні зобов'язання "Нафтогазу" щодо продажу газу для потреб населення та теплокомуненерго за фіксованою ціною) буде скасовано.
Однак і після цього спеціальний режим продовжували спочатку до 1 травня, потім до 1 липня і тепер до 1 серпня 2020 року.
Спочатку дату запуску ринку відтягували через невизначеності з транзитним контрактом з Росією, підписання якого могло суттєво вплинути на вартість газу. Потім через відсутність ППН.
Абревіатура ППН це т.зв. постачальник "останньої надії" - компанія, яка зобов'язується протягом 60 днів постачати енергоносій споживачеві, якщо він раптом втратив основного постачальника.
Серед основних вимог до ППН встановлено можливість забезпечити резерв у 3,514 млрд куб.м. газу, що відповідає максимальному місячному споживанню в опалювальний сезон 2019/2020.
Учасники ринку припускали, що влада не наважиться пускати ціни у вільне плавання і наприкінці літа через близькість місцевих виборів. Їхні застереження виявилися марними: держава відтепер не регулює ціни природного газу.
Які зміни чекають на споживачів?
Тепер тарифи на газ будуть сформовані ринком, тому теоретично з'являється шанс знайти постачальника, здатного запропонувати найкращі умови. До того ж, напередодні регулятор значно спростив процедуру переходу від одного постачальника до іншого.
Споживач зможе вільно змінити нинішнього постачальника газу та послуг щодо його транспортування. Це можна було зробити і раніше з 2015 року, але в цьому не було особливих сенсів, т.к. регульована ціна була прийнятною часто виявлялася нижчою за середньоринкову.
Перехід на іншого газового постачальника: як змінюється процедура з 1 липня
В Україні складно було когось здивувати існуванням двох цін на газ: для промисловості діяла ринкова ціна, яка залежала від котирувань на європейських хабах і коригувалась щомісяця, а для населення діяв механізм PSO, який останніми роками кілька разів змінювався.
Спочатку на заданий період ціна фіксувалася на одній позначці (такий механізм був актуальним, коли ціни на світовому ринку були високими), а потім вартість почали визначати за формулою (до вартості газу на європейському хабі додавали вартість доставки в Україну). Цим займався "Нафтогаз", який оприлюднив ціну 22 числа кожного місяця.
Тепер ціни на газ для промисловості та для населення України будуть прирівняні до цін у ЄС, і, залежно від ситуації на ринку, вартість може суттєво коливатися.
Для наочності наведемо приклад 2018:
У березні остаточна ціна газу для промисловості становила 8775 грн/тис.м3, а у жовтні 15465 грн тис м3. Такі рахунки могли б отримати і побутові споживачі, якби в країні не діяли механізми PSO.
Зробити точний прогноз, що з цінами до наступної зими досить складно, т.к. це залежить від багатьох факторів.
Андрій Мізовець президент асоціації «Газові трейдери України» вважає, що за нормального розвитку подій та відсутності серйозних валютних стрибків вартість газу для населення може бути до 5 тис грн/ тис. куб. м., але разом з можливими ризиками, що закладаються в ціну, не перевищуватиме 6-7 тис грн/тис куб.м.